AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2016

Październik 16, 2016

Dokładnie w połowie października odbyła się trzecia edycja AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Wydarzenie przyciągnęło niemal 4000 zakochanych w bieganiu osób. Biuro zawodów mieściło się w AmberExpo, które spełnia funkcję trójmiejskiej hali wystawienniczej. Zawodnicy mogli skorzystać tam z dużej strefy regeneracyjnej, co świetnie sprawdziło się po finiszu. Równolegle do połowy Królewskiego Dystansu odbył się bieg na 5km.

Strefa EXPO zgromadziła wystawców z branży sportu, fitnessu i zdrowia. 15 i 16 października stoisko Bakal tętniło życiem oferując swoje naturalne produkty. Mieszanki bakalii Bakal Sport skomponowane przez dietetyka, mixy ziaren do sałatek Bakal fit for you oraz mix ziaren do wypieku chleba 4 ZIARNA. W jesienny klimat wydarzenia świetnie wkomponowała się morela suszona bez konserwantów i siarki. Nasze produkty zostały stworzone z myślą o alternatywie dla sztucznie słodzonych, konserwowanych przekąsek. Staramy się uświadamiać Klientów o zaletach racjonalnego żywienia, aktywności fizycznej i jakości spożywanych produktów.

Dodatkowym elementem naszego stoiska stała się akcja #SkreślamyAleZBakalem, którą rozpoczęliśmy pod koniec września. Przez 9 tygodni staramy się namawiać do zrezygnowania z wymówek, które absurdalnie zatrzymują nas przed aktywnością i prowadzeniem zdrowego stylu życia. Już samo uświadomienie sobie o ich istnieniu jest ogromnym sukcesem! Czas pokazać jak w towarzystwie produktów linii Bakal Sport można łatwo i przyjemnie przejść na „jasną stronę mocy”. Nagradzamy najciekawsze zgłoszenia, a nagród jest wiele! Akcja trwa do 25 listopada. Więcej szczegółów na www.skreślamyalezbakalem.pl

O tym komu dodawaliśmy energii na AmberExpo Półmaraton Gdańsk dowiecie się z naszego fanpage’a bakalcom.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom motywacji do startu!

14608752_1302972326403596_1829331407566986168_o

fot.Maratomania/Labosport

Naszych produktów szukaj m. in. w:

Dołącz do nas na Facebooku

Konkursy, nowości, eventy - chcesz być na bieżąco?
Wpisz swój e-mail.

Zapisz się na newsletter!

Przejdź do strony