Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016

Październik 18, 2016

IX edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu odbyła się 17 i 18 października 2016 roku w Warszawie. Organizatorem forum był wydawca serwisów internetowych portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl oraz magazynu Rynek Spożywczy. Forum Rynku Spożywczego jest największą w Polsce konferencją przeznaczoną dla sektora spożywczego i handlowego. W tym roku głównym tematem forum była innowacyjność branży spożywczej w aspekcie produktowym, marketingowym i produkcyjnym.

Podczas imprezy Grupa PTWP, wydawca magazynu „Rynek Spożywczy” oraz serwisów portalspozywczy.pl i dlahandlu.pl wraz z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji nagrodzili najlepsze produkty żywnościowe certyfikatami „Dobry Produkt”. Do udziału zgłaszały się firmy spożywcze oraz dystrybutorzy z produktami żywnościowymi, które wyróżniają się jakością, innowacyjnością oraz tradycyjną i regionalną recepturą. Produkt nagrodzony certyfikatem „Dobry Produkt” daje szansę na wyróżnienie oraz zwrócenie uwagi konsumentów na produkt o najwyższej jakości.

W tym roku certyfikat „Dobry Produkt 2016” otrzymał Mix ziaren do wypieku chleba pełnoziarnistego bez mąki „4 ZIARNA”. Uzasadnieniem wyboru jest fakt, że produkt idealnie wpisuje się w coraz popularniejszy trend zdrowego odżywania. Znajduje duże uznanie wśród osób stosujących dietę bezglutenową zdobywającej coraz większą popularność. Jest idealną alternatywą dla tradycyjnego pieczywa wśród osób cierpiących na celiakię (nietolerancja glutenu). Dzięki w pełni naturalnym składnikom, prostym sposobie przygotowania i szerokiemu zastosowaniu, stanowi gwarancję satysfakcji konsumenta, zarówno pod względem smaku, jaki i łatwości przygotowania.

Produkt „4 ZIARNA” Mix ziaren do wypieku chleba posiada również potwierdzenie jako produkt całkowicie bezglutenowy, idealny dla osób z Celiakią i na diecie bezglutenowej.

obraz3

Naszych produktów szukaj m. in. w:

Dołącz do nas na Facebooku

Konkursy, nowości, eventy - chcesz być na bieżąco?
Wpisz swój e-mail.

Zapisz się na newsletter!

Przejdź do strony